Kategoriler
ahvalnews Yazılar

Yanıyorsa Şemdinli, vardır bir nedeni

Geçtiğimiz haftalar ülkenin birçok bölgesinde orman yangınları ile geçti. Bu yangınlar için birlikte ses olduk, yangından etkilenen bölgeler için acil kampanyalar düzenledik, haftalarca yangınla oturup yangınla kalktık. Yangınlar birçok yerde kamuoyunun duyarlılığı ve dayanışması ile söndürülebildi.

Yangınlar sırasında bulunduğum Bodrum’da Türk Kürt demeden herkesin yangın söndürme çalışmaları ve dayanışma kampanyalarına nasıl katıldığına birebir şahitlik ettim.

Şimdi memleketin bir başka tarafı yanıyor.

İsmi Şemdinli, hani o uzaktaki köy. Şemdinli günlerdir sesini duyurmaya çalışıyor. Hakkâri Esnaf ve Sanatkârlar Birliği Başkanı Muharrem Tekin twitter hesabından “Şemdinli’de yangın büyüyor. Müdahale yetersiz. Lütfen ses olun. Sabah kontrol altına alınan yangın, an itibarı ile büyüdü. Yangın bölgesindeyiz. Acil destek bekliyoruz. #Semdinliyanıyor” diye sesleniyor. Hakkâri ve Şemdinli’deki birçok insan acil destek çağrıları yapıyor. Yöre halkı kendi imkanları ile yangını söndürmeye çalışıyor ama nafile. Yangın, müdahale edilmediği için gün geçtikçe büyüyor.

Gelgelelim, Şemdinli’deki yangına ilişkin kamuoyu sessiz. Ege ve Akdeniz’deki yangınlar gibi ülke ayağa kalkmıyor, seferber olmuyor. Belli ki toplum Şemdinli’deki ormanı kendi ormanı olarak görmüyor, hatta belki “gerektiğinde o ormanın yakılabileceğini” bile düşünüyor. Şemdinli’deki orman yangınına ilişkin atılan az sayıda duyarlılık tweetlerinin altına yazılanlar toplumdaki bu sessizliğin nedenlerini de açıklıyor:

“Yanıyorsa ormanlar PKK yakıyordur, söyleyin söndürsün.

Ne ormanı, yalan söylemeyin, otlar yanıyor.

Manavgat’tan 10 gençle gitsem bu yangını söndürürüm. 10 gencinizde mi yok Kürtler?

O orman bizim değil.

PKK’ya söyleyin gelip yardım etsin size.

Eğer yanıyorsa ormanınız vardır bir nedeni.”

Hayatım boyunca bu cümleyi öylesine çok duydum ki.

Nedir bu “neden” kardeşim?

Şemdinli’deki ormanın yanma nedeni nedir?

Bombalar atılıyor, Sur yıkılıyor. Eeeee vardır bir nedeni.

Kürdün evi yıkılıyorsa muhakkak vardır bir nedeni.

Kentler yıkılıp altında cenazeler bırakılıyorsa vardır bir nedeni.

İnsanlar kapıları kırılarak sabah akşam gözaltına alınıyorlarsa vardır bir nedeni.

İnsanlara bok yediriliyorsa, hak etmişlerdir, kesin vardır bir nedeni.

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz ki…

Evet evet kardeşim, bak şimdi sen haklısın.

Burada on yıllardır ateş de var, duman da, tabii görene.

 

Not: Yazıyı yazdıktan birkaç saat sonra Hakkari Valiliği Şemdinli’deki yangının tamamen kontrol altına alındığını açıkladı.